БЛОГ ПРЕЗИДЕНТА НСАУ
Президент НСАУ Володимир Гусаков
2014-10-13 Звернення до архітекторів України. До Стратегії розвитку Національної спілки архітекторів України

Змінився світ.

Змінилася Україна.

Перед архітекторами виникли нові завдання.

А чи готові ми до цього, чи готова Спілка архітекторів?

Спілка архітекторів створювалася в Радянському Союзі для ідеологічного контролю над професією в умовах директивного і планового державного управління. Вона входила в жорстко організовану сферу будівельної діяльності поряд із системою наукових і проектних інститутів, орієнтованих на комплексне освоєння територій, єдину систему розселення, дотримання впорядкованої ієрархії документів і норм.

Сьогодні ця система зруйнована - більшості інститутів вже немає, комплексною забудовою ніхто не займається, про нову систему розселення для незалежної України мова не йде, нова нормативна база не створена. Зате з'явився ринок і дуже значимі фігури інвестора і замовника, сформувалася ідеологія їх обслуговування як базової задачі існування архітекторів. Спілка архітекторів реально втратила важелі впливу на стан сфер архітектури та містобудування.

І як наслідок - падіння престижу професії та якості архітектурних і містобудівних рішень, а в підсумку деградація міських середовищ, ландшафтів, безглуздість забудови, втрата людських основ для життя і діяльності суспільства.

Ми вважаємо, що мета суспільного розвитку - множення національного багатства, відтворення і творіння ресурсів, благополуччя людей ...

Не тільки користь, виражена в цифрах, але благо народу і суспільства має бути вищим критерієм розвитку суспільства.

Сьогодні - землю дерибанять і виснажують, міста і території в занепаді, середовище проживання стає все більш непридатним для життя, відбуваються процеси депопуляції і деградації населення з точки зору здоров'я, освіти, моральних орієнтирів, кадровий ресурс втрачається.

Немає уявлення про спільне майбутнє, сенс спільного життя в країні, містах, поселеннях - звідси не можна відповісти на питання - що робити, що і як будувати.

Якщо так буде продовжуватися, то країни, народу і професіоналів скоро не буде.

Нам потрібно будувати нову країну, а не відновлювати втрачене з радянської індустріалізації. Незалежність і гідне місце в глобальному світі, входження до Європейського союзу не може відбутися на базі, по суті вмираючих, індустріальних міст, варварської експлуатації землі, старих форм підготовки професіоналів, втрат у відтворенні населення. Ми живемо в уламках єдиної програми розселення і розміщення продуктивних сил Радянського союзу, і тому більшість наших міст деградують - вони втратили старі функції і не знайшли нових. Проектів нового розселення, що працюють на незалежність і власне місце в глобальному світі, у нас немає.

Найсміливіші проекти перебудови створюються під час криз, а не після. Інакше й далі буде тривати нескінченний ремонт і латання дір, а осмисленої орієнтації в майбутнє при виході з кризи не буде.

Безумовно, потрібно дбайливо використовувати спадщину та існуючі ресурси, але їх треба множити, а не проїдати.

Ми можемо, спираючись на професійну культуру та інтелект, створювати і брати участь в реалізації проектів, які повернуть осмисленість життя, збережуть культурні цінності та спадщину, створять повноцінне життєве середовище.

Культура, архітектура, містобудування - сьогодні базові діяльності будівництва країни, а економіка тільки спирається на них і в кінцевому рахунку їх обслуговує. Потрібні великі проекти та інвестиції в ці області.

Ми хочемо зробити архітектуру і професію значущим чинником державної культурної та інвестиційної політики. Для цього необхідно:

• Відкрити горизонти для країни та бізнесу - запропонувати великі національні та інвестиційні проекти - нові міста, нове розселення, дешеве житло, престижні символи, проривні проекти.

• Зробити престижним високий професійний рівень архітектурного рішення (через професійні експертизи та конкурси на основі чітких критеріїв професійної майстерності).

• Подолати владу замовника, тенденцію масового порушення норм державних і професійних.

• Відновити інтелектуальну цілісність професії, переосмислити її теоретичні підстави для нового світу та серйозну критику і створити адекватну завданням і перспективам освіту

• Створити працюючу і різноманітну за формами професійну комунікацію і форми комунікації з владою, бізнесом і громадянами.

Ми хочемо відновити престиж і сенс архітектурної професії в нових умовах глобалізації та ринку.

Професія відрізняється від спеціальності тим, що має місію, власну організацію, клуб, де обговорюються її цінності та проблеми, встановлюються критерії майстерності і формуються авторитети, у професії є теорія і своя мова, своя історія. Професій небагато - учитель, лікар, суддя, воїн, будівельник, інженер, учений, архітектор ... Звичайно, воїн може деградувати до найманця, учитель до репетитора, архітектор до творця красивих упаковок. І професійна організація для того й потрібна, щоб цього не відбувалося.

А якщо і відбудеться, то світ не обвалиться, принаймні, відразу, ринок буде жити, але зі світу підуть краса і сенс, майстерність і творчість і ніякі економічні досягнення цього не заповнять.

Ми вважаємо, що необхідно заново створити професійні спільноти таким чином, щоб вони могли реально брати участь у створенні нової країни, визначенні її майбутнього і реалізації процесів трансформації. Сьогодні вони ще носять характерні риси радянської організації та ідеології.

Ми стоїмо на тому, що професійні цінності не повинні загинути під тиском інтересів замовників і потрібні форми їх захисту.

Потрібна нова законодавча і нормативна база, яка зробить можливою рішення цих задач. І ми розробили свої пропозиції.

Потрібні нові форми організації професії - самоврядування, розвинені комунікації, власні дослідження та формати підготовки.

Потрібна нова фігура архітектора - організатора і комунікатора всіх тих, хто бере участь у роботі з територіями, ландшафтами, середовищами, містами.

І під таке бачення ми пропонуємо міняти Спілку архітекторів, зробити її реальним механізмом змін у суспільстві та професії, місцем, де всі архітектори можуть брати участь в процесах професійних перетворень і просто спілкуватися, і формувати новий досвід нашої древньої справи.

2018-01-11 Тези доповіді «Концепція нормативно-правового регулювання архітектурно-урбаністичної сфери» на презентації 21 грудня 2017р. у Мінрегіоні України
2018-01-11 Звернення до Президента України П. О. Порошенка
2018-01-11 Звернення до Голови Верховної Ради України А. В. Парубія
2018-01-11 Звернення до Прем’єр-міністра України В. Б. Гройсмана
2017-02-07 В Національній спілці архітекторів України здійснено професійну експертизу прийнятого 17 січня 2017 року Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності»
2016-10-03 З Міжнародним Днем Архітектури
2016-04-01 Про Національну доповідь про стан справ і перспективи архітектурно-урбаністичної сфери України
2015-03-29 Триденна зустріч архітекторів та урбаністів України
2014-10-13 Звернення до архітекторів України. До Стратегії розвитку Національної спілки архітекторів України
2014-08-20 Правлінням місцевих організацій НСАУ: Перенесено дату VI пленуму правління НСАУ на 17 жовтня 2014 року
2014-07-01 Вітання з Днем архітектури України
2014-06-04 Звернення до архітекторів з приводу професійної атестації
2014-02-26 Звернення НСАУ до Всеукраїнського об’єднання «Майдан»
2014-01-10 Відповідь на повідомлення О. Бригинця в фейсбуці від 09.01.2014
2013-12-30 Вітання з Новим 2014 роком
2013-12-12 ЗВЕРНЕННЯ НСАУ
2013-12-02 ЗВЕРНЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ АРХІТЕКТОРІВ УКРАЇНИ
2013-11-07 Текст доклада президента НСАУ Владимира ГУСАКОВА, прочитанного на конференции НСАУ "Украина в мировом архитектурном сообществе" в рамках Встречи президентов II региона Международного союза архитекторов. Киев, ЦДА, 7 ноября 2013.
2013-10-07 Вітання з Міжнародним днем архітектури
2013-03-01 О фестивале ДАС ФЕСТ
2013-02-06 Відкритий лист до Президента України В. Ф. Януковича з приводу захисту залишків фундаментів Десятинної церкви від забудови
2013-01-07 Про нові умови реєстрації учасників огляду-конкурсу "Премія НСАУ" на сайті НСАУ
2012-10-01 Сьогодні - Всесвітній день архітектури
2012-07-09 Про новий інформаційний контур НСАУ
2012-06-30 З Днем Архітектури!
2012-06-26 МЕМОРАНДУМ між Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та НСАУ про співпрацю
2012-06-18 Головам правлінь місцевих організацій Національної спілки архітекторів України
2012-06-06 О Вячеславе Глазычеве
2012-05-17 Завдання Національної спілки архітекторів України в умовах застосування положень стосовно Законодавства України у сфері регулювання містобудівної діяльності (доповідь В. Гусакова на ІІ пленумі правління НСАУ XVII скликання)
2012-04-26 Пресс-конференция НСАУ: Проблемы профессиональной архитектурной практики, связанные с реализацией положений нового законодательства о регулировании градостроительной деятельности
2012-04-11 Флеш-моб украинских архитекторов
2012-04-02 Об инвестиционном форуме
2012-02-16 Актуальность создания и первоочередные задачи Комиссии НСАУ по вопросам профессиональной практики архитекторов
2012-02-06 Об архитекторе Валентине Ежове
2011-12-31 Поздравление архитекторов с Новым 2012 годом

Ви можете обговорити звернення президента на Форумі НСАУ