Положення про проведення огляду-конкурсу "Премія Національної спілки архітекторів України"

Прийнято: президією правління НСАУ 19 грудня 2013 р. Президент НСАУ Володимир Гусаков.

Огляди-конкурси

Національної спілки архітекторів України

ПРЕМІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ АРХІТЕКТОРІВ УКРАЇНИ”,

“ІНТЕР’YEAR

Національна спілка архітекторів України щороку проводить огляди-конкурси архітектурних проектів і реалізованих об’єктів.

Основною метою проведення оглядів-конкурсів є привернення уваги професіоналів та широкої громадськості до роботи архітекторів і дизайнерів, популяризація і відзначення їх досягнень, підняття рівня архітектури і дизайну в Україні.

Для підвищення статусу архітектурних нагород Спілки і досягнення якісно нового рівня проведення оглядів-конкурсів в 2003 році була заснована всеукраїнська “Премія Національної спілки архітекторів України” (надалі “Премія НСАУ”) в галузі містобудування, архітектури та інтер’єру, “Положення” про яку замінило “Положення про проведення огляду-конкурсу НСАУ” від 2000 р. “Положення” 2003 року було замінено “Положенням” 2012 року (з доповненнями 2013 року), яке більш відповідає сучасним вимогам до проведення подібних конкурсів.

Організатором огляду-конкурсу “Премія НСАУ” є Національна спілка архітекторів України. Організаторами огляду-конкурсу в галузі дизайну інтер’єру, що проводиться окремим конкурсом “ІНТЕР’YEAR” та керується окремим положенням, є Національна спілка архітекторів України, ТОВ “Архітектура і престиж” та ТД “Кармен”.

Огляди-конкурси проводяться за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Української академії архітектури, Спілки дизайнерів України, Спілки урбаністів України, інших державних, громадських і комерційних установ та організацій. З 2012 року “Премія НСАУ” проходить за підтримки Міжнародної спілки архітекторів (UIA).

Опікуються проведенням оглядів-конкурсів компанії “ITE Group Plc“ (Великобританія) і “Прем’єр Експо” (Україна).

Огляди-конкурси Національної спілки архітекторів України проводяться в рамках щорічного фестивалю “Архітектура та дизайн”, який започатковано у 2001 році. Конкурс “ІНТЕР‘YEAR“ проводиться з 2000 року, а на здобуття призів “Премії НСАУ” та нагород Фестивалю “Архітектура та дизайн“ в галузі дизайну інтер’єру – з 2012 року.

Для підготовки і проведення Фестивалю “Архітектура та дизайн“ щорічно створюється виконавчий орган – Оргкомітет,. який формується з представників Національної спілки архітекторів України, організацій та структур, які надають підтримку Фестивалю і опікуються його проведенням. Окремо створюється оргкомітет огляду-конкурсу НСАУ на кращу роботу в галузі інтер’єру – конкурсу “ІНТЕР’YEAR“, в який входять представники НСАУ, організатори конкурсу, відомі світові архітектори та дизайнери інтер’єру та лауреати минулорічного конкурсу.

Оргкомітети формують склад журі обох оглядів-конкурсів і здійснюють практичні дії по підготовці і проведенню: інформування архітекторів в усіх областях України про їх проведення, просування в ЗМІ, розміщення інформації в мережі інтернет, збір і реєстрацію робіт, монтаж і демонтаж експозиції та інше, а також внесення змін та доповнень до “Положень“.

Підведенням підсумків оглядів-конкурсів стало присудження призів НСАУ, – “Великої Волюти” (гран-прі) і “Волют”, яким надано загальнонаціональний статус. Нагороди присуджуються в галузях містобудування, архітектури та дизайну інтер’єрів. Крім призів НСАУ за рішенням журі можуть вручатися призи та нагороди від організаторів, партнерів і спонсорів.

Гран-прі “Премії НСАУ” присуджується спільним рішенням журі обох оглядів-конкурсів під час проведення Фестивалю “Архітектура та дизайн”.

Огляди-конкурси проводяться одночасно з виставкою “Kyiv Build”.

 

ПОЛОЖЕННЯ

про проведення огляду-конкурсу

ПРЕМІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ АРХІТЕКТОРІВ УКРАЇНИ

1. Загальні положення

1.1. Організатором огляду-конкурсу виступає Національна спілка архітекторів України за підтримки громадських, державних і приватних установ та організацій.

1.2. Огляд-конкурс проходить за підтримки Міжнародної спілки архітекторів (МСА).

1.3. Огляд-конкурс є відкритим. До участі в ньому запрошуються архітектори та творчі колективи архітекторів.

1.4. Огляд-конкурс проводиться без обмеження кількості учасників.

1.5. Огляд-конкурс проводиться раз на рік.

1.6. Участь в огляді-конкурсі є платною.

1.7. Предметом розгляду огляду-конкурсу на здобуття нагород “Премії НСАУ” є твори у вигляді проектів або реалізованих об’єктів по номінаціям:

- містобудування (містобудівні проекти та планувальні рішення, генеральні плани населених пунктів, детальні проекти планування територій, проекти забудови кварталів, вулиць, площ, дизайн міського середовища, ландшафтних комплексів та ін.);

- будівлі, комплекси та споруди (громадські, адміністративні та промислові будівлі, комплекси та споруди, у т.ч. реконструкція, реставрація; проекти і реалізація);

- багатоповерхові житлові будинки (нове будівництво, реконструкція, реставрація; проекти і реалізація);

- малоповерхові житлові будинки (котеджі та садиби, блокована житлова забудова; нове будівництво, реконструкція, реставрація; реалізація);

- інтер’єри (за окремим “Положенням“ конкурсу “ІНТЕР’YEAR“)

- “За вагомий внесок у розвиток вітчизняної архітектури та дизайну” (присуджується проектним організаціям, науковим установам, учбовим закладам) або “За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної архітектури та дизайну” (присуджується визначним архітекторам та дизайнерам за сумою творчих досягнень і плідну багаторічну професійну діяльність).

1.8. Оргкомітетом можуть встановлюватися додаткові відзнаки: “За наукові дослідження в галузі архітектури”, “За видатні успіхи у викладацькій діяльності”, “За пропаганду архітектури в засобах масової інформації”, “За кращу публікацію з архітектурної та дизайнерської тематики”, “Кращий студентський проект року” (присуджується роботам – переможцям щорічного огляду-конкурсу дипломних проектів архітектурних шкіл України) тощо.

1.9. Перелік номінацій щорічно уточнюється за рішенням оргкомітету.

1.10. На огляд-конкурс подаються як закінчені будівництвом об’єкти, так і проекти на всіх стадіях проектування. Роботи подають автори (співавтори). Автором (співавторами) визнаються особи, офіційно зазначені в складі проектних та інших матеріалів. На огляд-конкурс представляється автор або авторський колектив чисельністю не більше трьох осіб.

1.11. У конкурсах не можуть брати участь члени журі.

1.12. Учасники, заявляючи про свою участь у конкурсі, тим самим приймають його умови та вимоги, а також згодні з тим, що оцінка журі є остаточною й оскарженню не підлягає.

2. Вимоги до творів, що подаються на огляд-конкурс

2.1. До участі в огляді-конкурсі запрошуються українські архітектори незалежно від місця їх роботи і напрямків діяльності. На огляд-конкурс можуть бути представлені також об’єкти іноземних архітекторів та дизайнерів, реалізовані на території України або призначені для реалізації в Україні, а також роботи українських архітекторів – для реалізації за кордоном.

2.2. На огляд-конкурс подаються твори (у тому числі пошукові та експериментальні роботи і проектні пропозиції), завершені проектуванням або будівництвом в рік, що передує проведенню огляду-конкурсу або попередні (до п’яти) роки при умові, що вони не були представлені на оглядах-конкурсах НСАУ раніше.

2.3. За бажанням автора (авторів) об’єкти, що подавалися на огляд-конкурс на стадії створення проектів, можуть подаватися повторно після їх реалізації.

2.4. В огляді-конкурсі можуть приймати участь роботи, подані юридичними особами за згодою автора (авторів).

3. Вимоги до експозиційних матеріалів

3.1. На огляд-конкурс роботи подаються разом із заповненою електронною заявкою (реєстрацією) шляхом їх розміщення на інтернет-ресурсі НСАУ www.nsau.org. Формат подачі – файли pdf (із роздільною здатністю 300 dpi), ідентичні планшетам формату АО (80 х 120 см, вертикальна композиція). Останній строк реєстрації (прийом заявок) та прийняття робіт через сайт НСАУ спливає за місяць до відкриття Фестивалю.

3.2. Роботи подаються в копіях проектних матеріалів, в кольорових фотографіях з натури та з проектних матеріалів.

3.3. На огляд-конкурс приймаються роботи у кількості не менше одного умовного планшету на один об’єкт і не більше 2-х планшетів по кожному об’єкту (по номінації “Містобудування” – до 4-х планшетів). У разі подачі 2-4 планшетів необхідно прийняти до уваги, що вони експонуються горизонтально (в ряд), на відстані один від одного, у зв’язку з чим слід пронумерувати планшети.

3.4. На кожному першому планшеті угорі відводиться смуга завширшки 70 мм для загальної інформації (літерами в 15 мм заввишки), на якій має бути написана назва та місце знаходження об’єкту; внизу, на смузі завширшки 70 мм (літерами в 6-8 мм) – прізвище та фото автора (авторів), назва проектної організації, в якій виконувалась робота, роки проектування та завершення будівництва (зразок оформлення розміщений на сайті НСАУ), коротка анотація. За бажанням автора (авторів) анотація до твору може бути розміщена в основному полі планшету і має надавати максимально повне уявлення про об’єкт. Мова підписів – українська. Таке оформлення робіт дає можливість подальшого експонування виставки в Україні та за ії межами, публікувати в професійних та інших ЗМІ. В архітектурних номінаціях по кожній споруді бажано подати генеральні плани, плани основних поверхів, фасади.

3.5. Після завершення огляду-конкурсу експозиційні матеріали стають власністю НСАУ і використовуються для проведення виставок та просування огляду-конкурсу. Подаючи роботи на огляд-конкурс, автор (автори) підтверджують таким чином право НСАУ на часткову або повну публікацію чи будь-яке інше оприлюднення твору виключно в контексті огляду-конкурсу, належним чином посилаючись на автора (авторів). При цьому авторське право, згідно із законодавством України, залишається за кожним автором (авторами).

4. Журі

4.1. Склад журі визначається оргкомітетом в кількості 7-9 осіб. Для гарантування безперебійної роботи журі додатково до основного складу вводяться резервні члени – до 3-х осіб, які у разі відсутності членів основного складу беруть участь у роботі журі.

4.2. Журі обирає зі свого складу голову журі.

4.3. Рішення журі приймається шляхом голосування по кожному об’єкту. Рішення приймається більшістю голосів і є остаточним. При рівній кількості голосів голос голови журі є вирішальним.

4.5. Критерії оцінювання конкурсних робіт: містобудівна, функціональна, конструктивна та художньо-образна ясність; відповідність меті, завданням та вимогам конкурсу; оригінальність та новизна ідей, пропонування нових технічних рішень, енергоощадних, екологічних технологій в усіх функціональних об`єктах забудови, засобів сучасного обслуговування тощо.

4.6. Журі розглядає представлені роботи двічі: перший розгляд відбувається за тиждень до відкриття Фестивалю, другий, підсумковий – в день його відкриття. Підсумкове рішення журі оформляється у вигляді протоколу, в якому зазначаються результати голосування і розподіл нагород.

4.7. Підсумкове рішення журі про нагородження переможців “Премії”, у тому числі конкурсу “ІНТЕР’YEAR”, і лауреатів Фестивалю “Архітектура та дизайн” доводиться до всіх учасників огляду-конкурсу через місцеві організації НСАУ, повідомленням на сайті НСАУ та через професійні засоби масової інформації.

5. Нагороди

5.1. Згідно з рішенням журі визначені переможцями огляду-конкурсу автор (автори) нагороджуються бронзовими призами “Волюта”, дипломами та нагрудними значками.

5.2. Одній з поданих на огляд-конкурс робіт (тільки за реалізований об’єкт, при умові одноголосного голосування членів журі) присуджується Гран-прі – “Велика Волюта”, диплом і нагрудний значок. У разі присудження Гран-прі, інша нагорода (“Волюта”) у цій номінації не присуджується.

5.3. В номінаціях “Будівлі та споруди” і “Житлові будинки” журі визначає по дві роботи в кожній номінації (відповідно за кращий проект і кращу споруду). В інших номінаціях – по одній роботі – за реалізацію.

5.4. Роботи, які отримали відзнаки огляду-конкурсу “Велика Волюта” і “Волюта” можуть бути рекомендовані правлінням НСАУ для висунення на здобуття Державної премії України в галузі архітектури.

5.5. Журі має право не присуджувати нагороди в будь-якій номінації, якщо представлені роботи не відповідають вимогам конкурсу.

5.6. Окрім призів, журі визначає не більше трьох кращих робіт в кожній номінації, які нагороджуються дипломами лауреатів Фестивалю “Архітектура та дизайн”.

6. Оплата участі

6.1. Участь в огляді-конкурсі є платною. Оргкомітет встановлює оплату за участь кожен рік, виходячи із затрат на друк та експонування виставки огляду-конкурсу.

6.2. Оплата встановлюється за один умовний планшет, поданий на конкурс. Якщо автор (автори) подають на конкурс роботу на декількох планшетах або декілька робіт, – оплата відбувається відповідно до кількості поданих планшетів.

6.3. Оплата здійснюється до подачі робіт на огляд-конкурс. Зразок платіжного документу розміщений на сайті НСАУ на сторінці огляду-конкурсу. Разом із подачею робіт на сайт НСАУ у заявці на участь в огляді-конкурсі автор (автори) у відповідному місці додають документ про сплату окремим файлом.

6.4. Оплата здійснюється учасником огляду-конкурсу або іншою уповноваженою автором (авторами) особою на рахунок НСАУ, як безповоротна фінансова допомога та поверненню не підлягає.

6.5. Оригінали документів про оплату надсилаються на адресу НСАУ поштою.

Додаток 1. Оргкомітетом на 2014 рік визначена вартість участі в огляді-конкурсі виходячи із вартості одного умовного планшету – 200 грн.

Додаток 2. Регламент конкурсу 2014 року

6.1.

Останній строк реєстрації (прийом заявок) та прийняття робіт через сайт НСАУ.

 

26.02.2014

6.2.

Початок робота журі

 

26.02.2014

6.3.

Прийняття рішення журі

в день відкриття Фестивалю

04.03.2014

6.4.

Оприлюднення результатів

під час проведення Фестивалю

04-06.03.2014

6.5.

Публічна виставка

під час проведення Фестивалю

04-06.03.2014

6.6.

Церемонія нагородження

Протягом тижня після закриття Фестивалю (дата визначається оргкомітетом Фестивалю)

07.03.2014

Експозиційні матеріали на огляд-конкурс учасники розміщують  в електронному вигляді самостійно шляхом заповнення форми заявки на сайті НСАУ www.nsau.org у розділі ”Фестивалі/конкурси” на сторінці “Премія НСАУ та ІНТЕР`YEAR”.

За довідками звертатись:

по конкурсу “Премія Національної спілки архітекторів України”

Контактний телефон: 044 279 9804, факс: 044 279 8796,

Віра Миколаївна Єніна

по конкурсу “ІНТЕР’YEAR

Контактний телефон: 063-268-46-30; archiprestig@gmail.com

www.interyear.com.ua Олена Павлівна Олійник

 

ДОДАТКИ
Положення.pdf Положення.pdf


ФОТОГАЛЕРЕЯ
КОМЕНТАРІ