Форум і Генеральна Асамблея МСА в Баку

7-9 червня в Баку (Азербайджан) відбувся позачерговий форум Міжнародної спілки архітекторів, присвячений темі «Масовий туризм в історичних містах». 10-11 червня пройшла Генеральна Асамблея, де обговорювались важливі зміни до Статуту МСА та процес підготовки до Конгресу та Асамблеї в Ріо-де-Жанейро, що заплановані на липень наступного року. Була також прийнята Декларація МСА «Туризм і спадщина», де підкреслюється необхідність дбайливого збереження спадщини в умовах масового розвитку туризму.

Україну на Асамблеї представляли віце-президенти НСАУ Олена ОЛІЙНИК та Олег ПІКУЩЕНКО та Голова Архітектурної палати НСАУ, віце-президент НСАУ Олександр ЧИЖЕВСЬКИЙ. Крім того, учасниками Конгресу стали Сергій ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКИЙ та Тетяна ПОЛІВАНОВА (Харків), Ігор БОГДАНОВ (Дніпро). В конкурсі-огляді на кращий проект також були представлені роботи українських архітекторів. Серед багатьох виставок країнами ІІ Регіону МСА була підготовлена також окрема експозиція, присвячена історичним містам, де НСАУ представив Львів як одне з кращих міст, в якому туризм органічно поєднується із спадщиною.

Серед більш ніж 2000 учасників Форуму і 330 учасників Асамблеї з 158 країн були присутні Президент МСА Томас ВОНЬЄР, віце-президенти Регіонів МСА, Генеральний секретар СЕРБАН ТІГАНАС та інші. Форум відкрили віце-президент Азербайджану Алі АСАДОВ, Президент Спілки архітекторів Азербайджану Єльбай КАСІМ-ЗАДЕ та Президент МСА Томас ВОНЬЄР.

На Асамблеї обговорювались питання архітектурної освіти, сталого розвитку міст та архітектурних конкурсів. Можна пишатись, що в Україні, на відміну від багатьох інших пострадянських країн, пройшов конкурс під егідою МСА («Бабин Яр») і ведеться активна робота в комісіях Міжнародної спілки. На наступному Конгресі МСА в Ріо, який буде називатися «Всі світи – один світ», Україна має представити ще ширшу картину архітектурної і наукової діяльності.

Форум проходив в Культурному центрі ім. Гейдара Алієва, одному з найкращих творів Захи Хадід. Проте, крім космічної архітектури Захи, місто Баку також не лишило архітекторів байдужими. Тут гармонійно поєднуються прекрасно збережена історична архітектура з сучасними будівлям, які формують нову панораму міста, проте не шкодять Старому місту. Окрасою Баку є його набережна з безліччю фонтанів та міст для відпочинку.

Безумовно, Форум сприяв розвитку подальших зв’язків України з світовою архітектурною спільнотою. Було досягнуто домовленість про спільну участь у Бієнналє в Кракові (жовтень 2019) та про проведення Міжнародного семінару з архітектурної освіти в Києві, також ми отримали запрошення на Засідання Ради Президентів Спілок архітекторів ІІ Регіону МСА в Ригу в листопаді 2019 року. Активна робота НСАУ на міжнародній арені сприяє укріпленню позитивного іміджу нашої держави в усьому світі.