«Архітектурна спадщина» – від традиції до інновацій

Таку назву мала Міжнародна зустріч архітекторів, що відбулася в Сучаві (Румунія) 16-18 серпня 2019 року. Зустріч проходила в унікальному місці – Центрі архітектури та міської культури «Фабрика води», що кілька років тому відкрився в старій водокачці часів Австро-Угорської імперії. Ця реалізація румунських архітекторів отримала в 2013 році престижний Міжнародний приз Міс Ван Дер Роє.

Триденна програма зустрічі включала в себе виставку присвячену створенню «Фабрики води» та іншим роботам румунських, молдовських та українських архітекторів, презентації на тему реставрації та використання пам’яток архітектури, а також відвідання реставрованих об’єктів жудеца (регіону) Сучава на різній стадії виконання робіт.

Організаторами зустрічі, що фактично стала справжнім архітектурним фестивалем, був Орден архітекторів Румунії. Саме на його запрошення, завдяки організаційним зусиллям Чернівецького відділення Архітектурної палати України, зустріч відвідала делегація українських архітекторів. До її складу входили Олег Пікущенко, Ольга Пламеницька, Олександр Пивоваров, Анна Кирій, Анна Павлова, Тетяна Максимчук, Олександр Барановський, Володимир Дербеньов, Юрій Вербовецький, Сергій Казарянц та кілька молодих архітекторів з Чернівців.

Учасники зустрічі з великим інтересом вислухали повідомлення Тетяни Максимчук про м.Коломия, Юрія Вербовецького про відновлення замку в Збаражі, Ольги Пламеницької про «римський слід» в архітектурі Камянця-Подільського. Олександр Пивоваров та Олександр Барановський розповіли про минулорічну Літню школу «Театр архітектури» в Свірзькому замку. Заступник голови Архітектурної палати України Олег Пікущенко запросив румунських колег до участі в роботі Школи в наступному році та до співпраці в інших проектах Палати.

Після завершення презентацій відбулася дискусія про вирішення проблем реставрації та пристосування памяток архітектури та розширення співпраці в цій галузі.

Екскурсійна програма розпочалася відвіданням монастиря св.Івана в центрі міста та відвіданням фестивалю середньовічної культури, що проходив в Сучавському замку. Наступний день був присвячений візитам до сакральних об’єктів, реставрація яких проходила в останні роки. Так наша група відвідала монастирі в Гуморі, Качиці, Радауті та Патрауті. В останньому настоятель доктор Габріель Хереа провів лекцію про астрономічну основу сценарію розписів храму.