Літня Школа «Свірзький замок — РеКреація»

Середньовічний замок 16 сторіччя, що знаходиться в с.Свірж на Львівщині,  став локацією архітектурно-мистецького осередку, який створюється під патронатом Національної спілки архітекторів України. З метою подальшої реалізації цієї мети в серпні цього року в замку Спілкою архітекторів було проведено Літню Школу «Свірзький замок — РеКреація». Її учасниками стали студенти та викладачі архітектурних факультетів ВНЗ України НАОМА, НАУ, Львівської Політехніки, Івано-Франківського НУНГ.  Студентський склад Школи формувався з числа переможців архітектурних конкурсів НСАУ.

Проведення «РеКреацій» стало можливим завдяки партнерській підтримці Польського Інститутуту в Києві, організації, що має великий досвід в розвитку українсько-польської культурної співпраці.

Організатори ставили перед собою кілька завдань. Було проведено  конкурс ідей на створення просторових та ужиткових елементів архітектурно-культурного центру замку Свірж, що сприятимуть  інтеграції замку в середовище села. Тема 2019 року –  «Пейзажна пішохідна траса навколо замку». Учасники в командах опрацювали обрану тему та підготували її для публічного захисту.

Для більш повного «занурення» в тему було проведено кураторський майстер-клас «Замок-Довкілля. Просторова і соціокультурна взаємодія. Genius @ Loci ». Кураторами були практикуючі архітектори, що викладають на архітектурних факультетах в Києві та Львові: Дмитро Антонюк, Олександр Пивоваров та Богдан Гой. В ході майстер-класу було проаналізовано середовище села Свірж в контексті просторової взаємодії з комплексом Свірзького замку. Було визначено головні точки сприйняття композиції замку та об’єкти, які мають бути створені для повноцінного функціонування замку як культурно-рекреаційного комплексу.

Ще один майстер клас, присвячений досвіду реставрації памяток архітектури, було проведено 3 вересня польським консерватором доктором Павлом Болінським в рамках партнерської допомоги Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном POLONIKA.

Майстер-класи стали важливою складовою підготовки концепцій пішохідної траси навколо замку. Проект-переможець буде опубліковано у виданнях НСАУ, на сторінках архітектурної спільноти в соцмережах та рекомендовано до участі в міжнародних конкурсах, зокрема в Краківському Бієналле Архітектури.

За підтримки польської компаній ALUPROF відбулася поїздка  учасників Школи до Ланцута, Кракова та Катовіц для ознайомлення з прикладами успішної ревіталізації історичних будівель, зокрема замкового комплексу в Ланцуті та Музею Шльонского в Катовіцах.

Результати конкурсу та роботи Школи представлені на виставці, яка відкрилась 3 вересня в Порохівні – Львівському Будинку Архітектора. В другій половині вересня виставка буде експонуватись в Центральному будинку архітектора в Києві.

 

Координатор проекту

Олександр Барановський

Наші партнери

Проведення «РеКреацій» стало можливим завдяки партнерській підтримці Польського Інститутуту в Києві, Інституту POLONIKA, Краківського відділення САРП, компаній ALUPROF та FAKRO.