Міжнародна діяльність НСАУ в 2018-2020 рр.

 1. 9 червня 2019 рокув Баку (Азербайджан) відбувся позачерговий форум Міжнародної спілки архітекторів, присвячений темі «Масовий туризм в історичних містах». 10-11 червня пройшла Генеральна Асамблея, де обговорювались важливі зміни до Статуту МСА та процес підготовки до Конгресу та Асамблеї в Ріо-де-Жанейро, що заплановані на липень наступного року. Україну на Асамблеї представляли віце-президенти НСАУ Олена Олійник, Олег Пікущенко та президент Архітектурної Палати України, віце-президент НСАУ Олександр Чижевський. Крім того, учасниками Конгресу стали Сергій Чечельницький та Тетяна Поліванова (Харків), Ігор Богданов (Дніпро). В конкурсі-огляді на кращий проект також були представлені роботи українських архітекторів (ПТАМ «Віктор Кудін», Банк-Готель). Серед багатьох виставок країнами ІІ Регіону МСА була підготовлена також окрема експозиція, присвячена історичним містам.

На Асамблеї обговорювались питання архітектурної освіти, сталого розвитку міст та архітектурних конкурсів. Можна пишатись, що в Україні, на відміну від багатьох інших пострадянських країн, пройшов конкурс під егідою МСА («Бабин Яр»), і ведеться активна робота в комісіях Міжнародної спілки. На наступному Конгресі МСА в Ріо, який буде називатися «Всі світи – один світ», Україна має представити ще ширшу картину архітектурної діяльності і освіти. Безумовно, Конгрес сприяв розвитку подальших зв’язків України з світовою архітектурною спільнотою. Було досягнуто домовленість про проведення Міжнародного семінару з архітектурної освіти в Києві.

 1. Відбулися зустрічі президентів Спілок архітекторів ІІ Регіону: 7-10 листопада 2018 р. в Афінах (Греція). НСАУ представляли віце-президенти О. П. Олійник та О. П. Чижевський. Була проведена конференція Спілки інженерів Греції.

Наступна зустріч відбулася в Ризі в листопаді 2019 року. Водночас було проведено Конференцію «Архітектура Міграцій». Вперше на цій зустрічі було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Національною спілкою архітекторів України і Латвійською асоціацією архітекторів. В ньому передбачено: обмін інформацією щодо архітектурної політики, архітектурних стандартів, професійного досвіду та якісного дизайну в архітектурі та містобудуванні; в галузі архітектурного законодавства; щодо взаємної діяльності обох організацій; про виставки та конкурси; навчальними програмами та професійними навчальними поїздками; іншим сферам професійної співпраці, наприклад лекціям з архітектури, семінарам, практикумам, дискусіям, конференціям тощо.

І остання – в Будапешті 2020 р. НСАУ представляла О. П. Олійник.

 1. В Кракові 7-9 жовтня 2019 р. проходило Міжнародне бієннале архітектури. Темою цього видатного міжнародного конкурсу в 2019 році було: «Зв’язки – місто та ріка». В програмі, крім проектного конкурсу, було передбачено презентації міжнародних експертів, присвячені цій тематиці. Доповіді відбиралися поважним міжнародним журі на основі попереднього перегляду рефератів. Серед багатьох міжнародних учасників було відібрано 4 доповіді від України: О. П. Олійник на тему: «В пошуках втрачених просторів: концепція поєднання столиці-міста Києва з акваторією р. Дніпро», О. Барановського та О. Рутковської з Києва, К. Соболєва з Харкова та Б. Гоя зі Львова. Наукові зв’язки між Україною та Польщею посилюються.
 2. Відбулася чергова конференція і асамблея FABSR в Турції 22-23 листопада 2019 року. Україну представляли О. П. Чижевський та О. Л. Пікущенко.
 3. Відновлено роботу з МАСА. НСАУ взяла участь в засіданні Координаційної Ради, що відбулася в Грузії (Батумі) онлайн в листопаді 2020 року.
 4. НСАУ сприяла відновленню роботи над проектом Музею гідності, який виграв Jan Kleihues, німецький архітектор. Залучили міжнародні зв’язки.
 5. Враховуючи обмеження мобільності та діяльності МСА в 2021 році в зв’язку з пандемією, суму членських внесків на 2021 р. зменшено на 25%.

По напряму архітектурної освіти:

 1. Продовжувалась праця в Міжнародній раді з питань архітектурної освіти Міжнародної спілки архітекторів (EDUCOM). Відредаговано «Хартію з архітектурної освіти» МСА-ЮНЕСКО – остання версія 2017 р. розроблена з участю О. П. Олійник (НСАУ), вперше зроблено український переклад, який розміщено на сайтах МСА та НСАУ і розповсюджено серед ВНЗ України.
 2. Відбулося кілька засідань Міжнародної ради з питань архітектурної освітив Мадриді 11-12.06.2018; в Парижі 02.2019 та 27.01.2020; 03.12.2020 (онлайн). На засіданнях було затверджено Хартію, розглядалися питання міжнародної акредитації архітектурних шкіл згідно вимог ЮНЕСКО-МСА та звіти експертів по акредитації. На засіданні також було розглянуто і затверджено умови двох міжнародних конкурсів для архітектурних шкіл – Премії МСА-ЮНЕСКО для архітектурних шкіл за інноваційне навчання в архітектурі (буде присуджено п’ять премій за інноваційні методи навчання, впровадження нових технологій, енергозбереження, зв’язок з практикою і т. ін.) та Міжнародного студентського конкурсу «Майбутнє спадщини: сучасні дії та майбутнє міст в умовах стійкого розвитку».
 3. НСАУ в особі О. П. Олійник взяла участь в акредитації (валідації) архітектурних факультетів Університетів в Каїрі (Єгипет) — 2017, Аджмані (ОАЕ) — 2018 та архітектурної школи в Монпельє (Франція) — жовтень 2019. О. П. Олійник виконувала обов’язки віце-голови комісії. Така валідація дає право випускникам працювати в усьому світі і підвищує міжнародний рейтинг університету
 4. В січні 2020 року КНУБА подав заявку до EDUCOM. Тож сподіваємось, що за сприянням Національної і Міжнародної спілок архітекторів цю справу буде завершено. Тому що в Україні досі немає жодної архітектурної школи, акредитованої в системі ЮНЕСКО-МСА. Звичайно, процес підготовки до міжнародної акредитації триває більше року і вимагає величезних зусиль викладачів, керівництва і студентів, а також певних фінансових затрат, проте значимість такої акції для престижу ВНЗ і країни в цілому є надзвичайною.
 5. Як члена Комісії з архітектурної освіти віце-президента НСАУ О. П. Олійник було запрошено з доповіддю на Міжнародний семінар«Якість викладання та професійна мобільність«, організований Радою Архітекторів та урбаністів Бразилії (CAU/SP) та Міжнародною спілкою архітекторів (UIA), в місті Сан-Паулу (Бразилія) 27-29 травня 2019 року. Основною темою цієї міжнародної події були проблеми та досягнення в галузі вдосконалення якості, узгодження стандартів архітектурно-дизайнерської освіти та визначення стратегічної важливості професійної та академічної мобільності в архітектурі. Олійник О.П. виступила з доповіддю «Процес міжнародної акредитації: етапи проходження», де поділилась своїм досвідом роботи в якості експерта ЮНЕСКО-МСА.
 6. В Україні, також певним чином завдяки міжнародній діяльності НСАУ в системі архітектурної освіти, було прийнято в 2020 р. Стандарт спеціальності для бакалаврів-архітекторів з урахуванням всіх вимог Хартії про архітектурну освіту.
 7. Проведено два огляди-конкурси дипломних проектів випускників архітектурних та художніх спеціальностей вищих навчальних закладів України (Полтава, листопад 2018; та Рівне 2019), організатором яких виступає багато років НСАУ. Головою журі був Президент Спілки В. М. Гусаков. В конкурсі в Рівному прийняли участь 337 найкращих студентських дипломних робіт з 24-х українських закладів вищої освіти та кілька іноземних, в Полтаві – біля 400. Конкурс 2020 року перенесено на 2021 рік.
 8. За сприяння НСАУ проведено Міжнародний Конгрес «Архітектура, будівництво, дизайн» в Хелмі в квітні 2018 р.; Всеукраїнську наукову конференцію «Співпраця українських університетів і Національної спілки архітекторів у розвитку архітектурно-містобудівної освіти» Харків, 24-25 листопада 2020 (разом з ХНУБА — О. П. Буряк) та ряд інших.

З питань охорони та збереження культурної спадщини:

 1. НСАУ брала участь

— в багатьох засіданнях міжфракційних депутатських обєднань «За Київ», ГО «Спадщина Китаєво», «Почайна», «Поштова площа», присвячених питанням охорони культурної спадщини;

— в нарадах Мінрегіонбуду щодо Складу та змісту історико-архітектурного опорного плану;

— в парламентських слуханнях по тематиці авторських прав та культурної спадщини;

зроблено ряд експертних висновків по дисгармонійній забудові, зокрема Чкалівському скверу; Гончара 17-23; Гончара, 55; Нижньому валу, 27-29; території Сінного ринку, Театру на Подолі та ін;

обговорення і правки до ДБН Б.2.2-3:2012 «Склад та зміст історико-архітектурного опорного плану населеного пункту» та ін.

 1. НСАУ отримала Грант УКФ «Розробка концепції ревіталізації та пристосування Замку у с. Свірж Перемишлянського району Львівської області» — 15 вересня 2018 року- 30 листопада 2018 року. Проект передбачав вперше в Україні розробку концепції ревіталізації пам’ятки архітектури як мультифункціонального простору на засадах сталого дизайну та проведення ряду заходів: історико-архівних та натурних досліджень, архітектурно-археологічних обмірів, виставки «Замок Свірж: Генеза», виготовлення проектної документації пристосування та реставрації, моніторинг природного середовища і проведення «Екопікніка», зйомки фільму і введення об’єкту в інформаційний простір. Кінцевим етапом стала презентація концепції актуальних принципів ревіталізації історичного  обєкту, які сприятимуть сталому зростанню туристичного потенціалу району, розвитку креативних індустрій, збереженню національної спадщини. Координатором проекту виступила віце-президент О. П. Олійник.
 2. Участь у фестивалі Житомирської облдержадміністрації «Жовтень в «Жовтні»» 01 листопада 2018 р. Презентація роботи «Концепція музейних та відкритих просторів міста» (О. П. Олійник). Співпраця з Департаентом охорони культурної спадщини. Розробка пропозицій по дизайну інтер’єрів для трьох музеїв міста: Житомирського краєзнавчого музею, будинку магістрату та музею ім.Буханчука неподалік Житомира, в с. Кмитів.
 3. Розробка і підготовка Номінаційного досьє по Хрещатику для включення у всесвітню спадщину ЮНЕСКО (Олійник О.П). Підготовка в період 2016-2018 рр разом з експертами Польщі, Німеччини, Білорусії, України та Росії спільного досьє «Центральні магістралі 40-50 років країн Східної і Центральної Європи». Туди включались вул. Хрещатик, Маршалковська у Варшаві, Карл-Маркс-Штрассе в Берліні, просп. Леніна в Мінську та Тверська в Москві. О. П. Олійник, експерт від України,  підготувала досьє на Хрещатик,  довівши, що він відрізнявся від інших тоталітарних ансамблів яскраво вираженою національною ідентичністю, традиціями і контекстуальністю. Передано матеріали до друку в Німеччину.
 4. Жовтень 2018 – Виставка по Хрещатику в Софії Київській (НСАУ — партнер).
 5. В рамках «Архітектурної школи Свірж» 2020 під керівництвом Олійник О.П розроблено  Охоронні паспорти паспорти та облікові картки на об’єкти історико-культурної спадщини національного значення: 1.Свірж Замок — паспорт та облікова картка; 2. Свірж Церква Св. Трійці та Успіння Богородиці —  паспорт та облікова картка; 3. Свірж Вежа — паспорт; 4. Глібовичі дзвіниця — паспорт; 5. Костел Св. Миколая та Анни в Бібрці — паспорт.
 6. Участь в роботі ІКОМОс – В. М. Гусаков, О. П. Олійник.

Із Звітної доповіді В. М. Гусакова «Про роботу правління НСАУ за період з грудня 2017 року по грудень 2020 року», прочитаної під час ХХІ звітно-виборчого з’їзду НСАУ 23 грудня 2020 року