Свіржський замок: реставрація та шляхи використання

5 квітня в Центральному будинку архітектора в Києві відбулась зустріч, що була присвячена питанням реставрації та пошуку шляхів використання Свіржського замку.

Присутні: президент НСАУ Олександр Чижевський, віце-президенти НСАУ: Володимир Гусаков, Олена Олійник (Київ) та Юрій Вербовецький (Тернопіль), архітектор і викладач НАУ Олександр Пивоваров (Київ), координатор проектів НСАУ Олександр Барановський (Київ), голова Львівської обласної організації НСАУ Микола Шеремета, член правління ЛООНСАУ Богдан Гой. Було обговорено план робіт поточного року по створенню в замку архітектурно-мистецького осередку.

Олександр Чижевський повідомив про домовленість з обласним архітектором Львівщини Оленою Василько про те, що вона вирішить земельні питання комплексу замку, а НСАУ виконає технічну інвентаризацію і замовить виготовлення Інституту Діпроцивільбуд паспорту об’єкту. Необхідні обмірні роботи можуть бути виконані двома особами за 6-7 днів коштом Інституту Діпроцивільбуд.

Заслухано повідомлення Олени Олійник про важливість використання в реставрації новітніх технологій, зокрема черепиці з фотовольтаїкою.

Богдан Гой повідомив про заплановану підготовку Всеукраїнського конкурсу на кращу проектну пропозицію реставрації та пристосування комплексу Свіржського замку. Кошти (200 тис. грн) на проведення конкурсу мають надійти від ЛОДА на рахунок підприємства ЛООНСАУ «Архітектурний клуб».

Пропонований перелік членів журі конкурсу:

Василько О.В., Чижевський О.П., Гой Б.В., Петрик В., Курець Ю., Бойкіщук Н., Гайдар В., Мещеряков В.,  Шурко Б., Бондар Г.В., Чечельницький С.Г., Петришин О.Л., Бевз (або Петрик).

Можливі учасники:

  1. Група Блажієвської
  2. Група Вербовецького
  3. Група Шумелди
  4. Група Хлюпіна
  5. ФОП Гринько (М. Шеремета)

Розглянути можливість виплати всім учасникам.

Оголошення конкурсу – кінець квітня, підсумки – кінець травня.

Було наголошено на потребі збору вихідних даних на проектування. Олександр Пивоваров має отримати від Наталії Блажієвської обміри (пдф).

Підкреслено потребу поточного використання території комплексу. Зокрема, Богдан Гой повідомив про плани початку організованого екскурсійного обслуговування туристичних груп вихідного дня з 17 квітня. Екскурсоводом має бути Христина Кундура з оплатою 500 грн за одну екскурсію. В замку має у вихідні бути працівник, який оплачується за рахунок підприємства ЛООНСАУ «Архітектурний клуб». Витрати на створення сайту (10-15 тис. грн), експозиції (50 тис. грн), друк квитків, церемонію відкриття туристичного сезону (20 тис. грн) бере на себе ЛООНСАУ.

НСАУ необхідно підготувати наказ для В. Мандзяка, затвердити прейскурант послуг, підписати договір між НСАУ та підприємством ЛООНСАУ «Архітектурний клуб». Прейскурант та договір мають надіслати колеги зі Львова. На кожен захід має підписуватись окремий договір.

Першочерговим завданням є налагодження водопостачання та створення санвузлів в замку. Планується звернутись з пропозицією вирішити ці питання до Козака в рахунок орендної плати за використання території замку.

Юрій Вербовецький повідомив про загальну вартість документації на реставрацію – 4,5 млн грн. В ході обговорення вирішено, що в 2021 році переможець конкурсу виконає документацію стадії «П» на реставрацію даху комплексу будівель замку.