Звернення НСАУ до депутатів Київської міської ради щодо проєктів рішень, які стосуються цінної забудови міста Києва

Як стало відомо з офіційного звернення громадської організації “Мапа Реновації”, на сесію Київською міської ради, що має відбутися 24 червня 2021 року, винесено проекти рішень, які стосуються двох цінних київських будівель:

1. Експериментальний критий ринок “Залізничний”:

модерністська будівля на вул. Кудряшова, 1 (архіт. Алла Анищенко, 1973 р.); № проєкту рішення 08/231-1434/ПР (розділ 3.9.2, пункт 5)

2. Житловий флігель Івана Бонадурера:

дореволюційний будинок на вул. Грушевського, 4Б (у формуванні сучасного об’єму будинку брали участь архітектори В. Ніколаєв, О. Шварценберг, С. Рикачов; 1877 р.); № проєкту рішення 08/231-1265/ПР (розділ 3.9.2, пункт 6)

Зокрема, проєктом рішення № 08/231-1434/ПР (розділ 3.9.2, пункт 5) передбачено використання земельної ділянки під будівлею Експериментального критого ринку “Залізничний” (кадастрова ділянка № 8000000000:72:144:0002) під будівництво та обслуговування (дані з пояснювальної записки проєкту рішення). Таке цільове призначення земельної ділянки (03.07 — для будівництва та обслуговування) на практиці та в межах чинного законодавства може означати проектування нового будівництва на місці вже існуючої забудови з подальшою експлуатацією новозбудованого об’єкту. Водночас даний проєкт рішення не передбачає заходи щодо реставрації витвору архітекторки Алли Анищенко.

Проєкт рішення № 08/231-1265/ПР (розділ 3.9.2, пункт 6) несе собою загрозу для дореволюційної будівлі, яка знаходиться на вулиці Грушевського, 4Б. Згідно з даних пояснювальної записки, земельна ділянка під даною будівлею передаватиметься в оренду “для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного-офісного центру”. Проте на цій земельній ділянці знаходиться 140-річний житловий флігель Івана Бонадурера, який є прикладом історичної фонової забудови Києва. Авторство будинку належить відомим київським зодчим: В. Ніколаєву, О. Шварценбергу, С. Рикачову. Раніше будинок з формальних підстав (недотримання процедури) було вилучено з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Однак його цінність в судовому порядку не оскаржувалася, облікова документація на будинок не скасована.

НСАУ звертається до депутатів КМР з проханням звернути увагу на збереження цієї цінної забудови, зокрема:

  1. Рекомендуємо зняти з порядку денного та відправити на доопрацювання проєкт рішення Київської міської ради № 08/231-1434/ПР (розділ 3.9.2, пункт 5) та № 08/231-1265/ПР (розділ 3.9.2, пункт 6).
  2. Рекомендуємо створити робочу групу для доопрацювання проєктів рішень щодо цих двох об’єктів для гарантування збереження архітектурно цінних будівель. Вважаємо доцільним залучити до публічного обговорення представників Національної cпілки архітекторів Украни, представників громадськості, експертного середовища та контролюючих органів – Міністерства культури та інформаційної політики, Департаменту охорони культурної спадщини, для внесення корективів у проєкт рішення з огляду на положення чинного пам’яткоохоронного законодавства.

Недопущення руйнування цінної забудови – важлива та пріоритетна задача міської політики.