Поїздка в Свірж 21-22 вересня 2021 року

В подорожі до Свіржа з Києва взяли участь президент НСАУ Олександр Чижевський, координатор проектів НСАУ Олександр Барановський, архітектор Олександр Пивоваров та координатор програми «Велика реставрація» Сергій Казарянц.

З робочих щоденників О. Чижевського:

«У Львівському будинку архітектора у Пороховій вежі відбулось засідання журі конкурсу на проект-концепцію розвитку центру творчості в будівлі замку. Переможцем було визначено роботу колективу авторів під керівництвом Юрія Вербовецького. Це давало нам впевненість в тому, що на цей раз кошти, виділені на замок у Свіржі, будуть потрачені з користю, бо після цього є право проводити торги з одним учасником, який є переможцем архітектурного конкурсу. Це хоч якось виправдовувало ту, м’яко кажучи, неквапливість, з якою розвертались події з розробкою проектної документації.

Відвідали с. Свірж. Справи з облаштування санвузлів хоч якось, але просувались. Обговорили з В. Мандзяком питання отримання води. Я наполягав, що головний варіант – це замкова криниця. Те, що нею не користувались принаймні останні п’ятдесят років, я за переконливий аргумент не вважав. Домовились, що В. Мандзяк буде активно шукати тих, хто візьметься почистити замковий колодязь. Наступного дня, 22 вересня, люди знайшлись. Вони були із сусідніх Перемишлян, приступили до роботи та запевнили, що зроблять все від них залежне. Це якраз ті роботи, які не можна було наперед прорахувати.

Далі відбувся найпродуктивніший період нашої цьогорічної діяльності по центру творчості в замку села Свірж. Керування відбувалось віртуально та безпосередньо в такому трикутнику: В. Мандзяк в Свіржі, Ю. Вербовецький в Тернополі та Свіржі і ми (О. Чижевський та В. Гусаков) в Києві. Було почищено замковий колодязь. Звідти дістали безліч речей, які заслуговують бути частиною майбутньої музейної експозиції. Ці ж робітники за безпосередньої участі В. Мандзяка взялись за врізку води з колодязя у частину будівлі, де вже облаштовуються санвузли. Робота ця була успішно виконана. Підтвердженням позитивного результату стало те, що вода з колодязя пройшла через блок санвузлів і дійшла до очисних».