Лист президента НСАУ Олександра Чижевського до голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука щодо законопроєкту № 5655

№ 14  від  9 лютого  2022 р.

Голові Верховної Ради України

Руслану Стефанчуку

Шановний пане Руслане !

28 грудня 2021 року Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, міського самоврядування, регіонального розвитку та містобудування своїм рішенням рекомендував  законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» (№ 5655) з доопрацьованим текстом згідно поправок до прийняття Верховною Радою України в другому читанні.

В Національній спілці архітекторів України здійснено детальний аналіз даного законопроєкту, за підсумками якого можна зазначити, що народні депутати внесли косметичні зміни в законопроєкт порівняно з текстом, що був проголосований в першому читанні. Було прибрано кричущі антиконституційні норми, які просто неможливо було не прибрати. Однак найгірші речі, такі як корупційні ризики, антилібералізація, конфлікти інтересів, утиски професійних прав, прав органів самоврядування, територіальних громад, децентралізація залишилась. Все це  безумовно призведе до розбалансування містобудівної сфери України. Законопроєкт підготовлений в інтересах чиновників та забудовного бізнесу без участі інших учасників галузі.

Слід відмітити, що свої негативні висновки щодо законопроєкту № 5655 надали ціла низка громадських професійних організацій, центральних органів державної влади, проти прийняття закконопроєкту в такій редакції висловилися депутати міських рад Львова Рівного, Чернігова. Але до цих думок автори законопроєкту не  дослухалися.

Національна спілка архітекторів України проінформувала Міжнародний Союз архітекторів (МСА) про поточну архітектурну діяльність в Україні та новий законопроєкт № 5655. МСА в особі віце-президента Істелліани Атанасової висловили глибоку стурбованість щодо ситуації в містобудівній сфері України. МСА вважає, що архітектурна громадськість України ризикує втратити право контролювати реалізацію архітектурних проєктів, Міжнародна практика полягає в тому, щоб захищати права автора та надавати йому потужні повноваження контролювати реалізацію проєкту та вимагати найкращої якості архітектурних рішень.

Виходячи з наведеного, Національна спілка архітекторів України  звертається до Вас, шановний пане Руслане, до депутатів Верховної Ради України з проханням відправити законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» (№ 5655) на доопрацювання та забезпечити процес підготовки законопроєкту із залученням всіх представників професійної громадськості.

Додатки:

  1. Звіт за результатами аналітики тексту законопроєкту № 5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» (в редакції до другого читання) від 27.01.2022 року – на 4 арк.
  2. Лист віце-президента ІІ Регіону МСА Істелліани Атанасової від 25.11.2021 року – на 2 арк.

 

З повагою,

Президент

Національної спілки

архітекторів України                                       Олександр ЧИЖЕВСЬКИЙ