Президент НСАУ Олександр Чижевський взяв участь в онлайн-брифінгу архітектурного Проєкту “Reset-22: енергоефективні, зелені школи”

17 лютого 2022 року в рамках архітектурного Проєкту “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи” відбувся онлайн-брифінг, організатором якого виступили Громадська Спілка “Бізнес за партнерство спільно з Всеукраїнською Асоціацією органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України.

Онлайн-брифінг присвячений тренду будівництва енергоефективних та зелених шкіл, презентації навчальних програм, як складової архітектурного проєкту “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи”. Під час онлайн-зустрічі була презентована інформаційно-навчальна програма енергоефективного, зеленого будівництва навчальних закладів.

Захід відбувся за підтримки:

Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства освіти і науки України, Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH, Національної спілки архітекторів України та Державного підприємства «Державний науково-дослідного інституту будівельних конструкцій.

При партнерстві: ТОВ “МКМ ГРУП”, ТОВ “Клінкер Проф”, ТОВ “АЕРОК”, ТОВ “Меезенбург Україна”.

На онлайн-брифінгу виступи: Наталія Козловська, заступниця Міністра розвитку громад та територій України, Іма Хренова-Шимкіна, директорка проєкту Просування енергоефективності та імплементація Директиви ЄС з енергоефективності GIZ (GmbH), Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, Жанна Пацьора, Президент ГС Бізнес за партнерство, Наталія Дюжилова, заступниця Голови ДІАМ, Олександр Чижевський, Президент НСАУ, Геннадій Фаренюк, директор державного підприємства “Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій”, Світлана Берзіна, Президент ВГО “Жива Планета”, Надія Лебедь, модератор платформи «Енергоефективність та клімат» ГС «Бізнес за партнерство», керівник відділу маркетингу ТОВ «ДІСК-С», Дмитро Рудченко, генеральний директор ТОВ “Аерок”, Юрій Юськів, керівник проектного відділу ТОВ “Меезенбург Україна”, Захарова Карина, маркетинг директор ТОВ “МКМ ГРУП”, Ірина Сидоренко, директор ТОВ “Клінкер Проф”.

Онлайн-брифінг розпочала організатор архітектурного Проєкту “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи” президент Громадської Спілка “Бізнес за партнерство” Жанна Пацьора.

Пані Жанна зазначила базові завдання проєкту, а саме: створити можливості для проведення архітектурного конкурсу ідей та отримати нові архітектурні рішення для будівництва зеленої школи. “Зелена школа – для нас, да і не тільки для нас, це використання нових архітектурних та будівельних рішень, а головне — це нова філософія шкільного середовища, яку ми сподіваємося запропонувати, як ініціативу Міністерству освіти та науки України”, — зазначила пані Жанна. “Ми хочемо зацікавити вас сприяти процесам створення нових учбових закладів на засадах європейського будівництва, бо тільки ви зможете стати провідниками таких змін. Модулі навчальної програми спрямовані на створення уявлення про процеси, які сприяють будівництву 21 століття. Тому для досягнення результатів проєкту ми запросили кращих фахівців та отримали велику підтримку з боку влади, міжнародних партнерів та бізнесу”, — підкреслила пані Жанна.

З вітальним словом до учасників та організаторів заходу звернулась Наталія Козловська — заступниця Міністра розвитку громад та територій України.

Пані Наталія привітала учасників та підкреслила важливість проєкту “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи”: “Наша робота, яку ми проводимо спільно з нашими базовими організаціями, інституціями та Національною спілкою архітекторів України, дозволить органам місцевого самоврядування і жителям громад отримати сучасні нові енергоефективні школи”.

Наталія Козловська підкреслила: “Мінрегіон, як орган, який відповідає за реформу енергоефективності в Україні послідовно та системно будує політику, спрямовану на забезпечення термомодернізації існуючих та будівництво нових будівель, які відповідають сучасним вимогам з енергоефективності. До інструментів впливу, які входять до сфери нашої діяльності, належить розробка та затвердження Мінрегіоном будівельних норм, імплементація європейського законодавства та стандартів у сфері енергоефективності. Такі інструменти забезпечують встановлення вимог щодо енергоефективності будівель що будуються та ремонтуються, а також визначають способи контролю”. 

Підсумовуючи свою доповідь пані Наталія наголосила: “Наше навчання та наш конкурс дозволить не тільки використовувати новітні технології, а також удосконалювати вже прийняті рішення. Теорія і практика мають бути поєднані і всі новації, які ми запроваджуємо повинні бути реалізовані на практиці і отримати свій позитивний відгук”.

Виконавчий директор “Асоціація міст України”, співорганізатор заходу Олександр Слобожан привітав учасників брифінгу і наголосив на спільних пріоритетах та принципах діяльності Асоціації та Громадської Спілки “Бізнес за партнерство” . 

Пан Олександр зазначив: “Коли говорять про муніципальну владу або реформу децентралізації, часто мають на увазі кількість громад, обсяг місцевих бюджетів, фінансові показники діяльності, але  забувають про саме головне. Вся діяльність громади має бути спрямована на покращення якості послуг, які отримують громадяни. І саме на це спрямований проєкт “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи”.

Олександр Слобожан підкреслив: “В концепції реформування місцевого самоврядування визначена  важливість створення спроможної громади.  Але спроможність сприймається не кількістю грошей в місцевих бюджетах, а в тій якості життя, яку ці громади можуть забезпечити. На наш погляд, проєкт “RESET 2022” надасть таку можливість громадам і відповідно і самі громади стануть біль спроможними для того щоб отримати якісні послуги”.

У своїй доповіді пан Олександр визначив поняття “зеленої школи”: “Коли ми говоримо про зелені школи — це не тільки про енергоефективність, це та якість освіти, яка впливатиме на зміст. Сподіваюсь, спільними зусиллями за допомогою такого проєкту ми зможемо започаткувати рух і кожна громада  впевнено може говорити що спроможна надавати якісні послуги”.

З вітальним словом до учасників зустрічі звернулась директорка проєкту “Просування енергоефективності та імплементація Директиви ЄС з енергоефективності” Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ GmbH Іма Хренова-Шимкіна.

Пані Іма привітала учасників проєкту та зазначила: Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ проводить послідовну роботу для досягнення енергонезалежності України. Ми підтримуємо ініціативу та станемо безпосередніми учасниками навчання представників громад та архітекторів принципам енергоефективного, зеленого будівництва в рамках проєкту “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи”. Наші експерти сформують програму цієї зустрічі і ми зможемо обмінятися досвідом, який, я сподіваюсь, допоможе вам стати на шлях будівництва за новими, інноваційними технологіями”.

В рамках проєкту відбудеться Всеукраїнський архітектурний конкурс на кращий проєкт енергоефективної зеленої школи. Пані Іма зазначила:Представник нашого проєкту Маріо Бодем вже став частиною цього проєкту, увійшов до складу журі конкурсу і я сподіваюся, що його досвід позитивно вплине на результати проєкту” .

Заступниця Голови ДІАМ Наталія Дюжилова,  яка відповідає за новий напрямок  —  ринковий нагляд у сфері будівельних  матеріалів, поінформувала учасників  щодо негативних наслідків  використання неякісних будівельних матеріалів у громадах при будівництві шкіл та дитячих садочків.

Пані Наталія зазначила: “ Ми хотіли б  представити  на навчальних вебінарах  ті рекомендації  громадам по будівництву енергоефективних зелених шкіл, які  напрацювали спільно з організацією «Жива Планета» і наголосити, що простір має бути не тільки комфортним, але якісним і безпечним”.

Директор ДП “Державний науково-дослідного інституту будівельних конструкцій” Фаренюк  Геннадій наголосив на важливості впровадженні нових норм та стандартів при проєктуванні та експлуатації будівель.

Пан Геннадій зазначив: “Зараз  в країні є системна робота в галузі енергоефективності і наразі особливий рік, тому що ті амбітні плани, які були напрацьовані у попередні роки, нарешті  були здійснені. Ми системно працювали над створення норм. Ті норми, які були створені, це не просто нова редакція,  це нове покоління норм, яке визначає правило при будуванні будівель за показниками енергоефективності, введення нових критеріїв енергоефективності, введення нових положень забезпечення енергоефективності при проєктуванні та експлуатації будівель. Крім того, наразі вже розроблений комплекс стандартів. Це нові стандарти з точки зору того, як ми розраховуємо, оцінюємо та забезпечуємо енергоефективність будівель”.

Фаренюк Геннадій  підтримав проєкт “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи” та підкреслив: “Ми готові здійснювати навчання та підготовку  стандартів, щоб наші інженери могли грамотно проєктувати та здійснювати всі методики, так як це робиться у  європейській спільноті. Тому що головне для інженера — розмовляти єдиною інженерною мовою. Тобто стандарти і визначають цю єдину інженерну мову, за якою здійснюється проєктування і оцінювання характеристик енергоефективності будівель”.

Президент Національної спілки архітекторів України Олександр Чижевський наголосив: “Дуже доречно, що проєкт RESET звернув увагу на проблему школи, бо насправді дуже актуальною є проблема створювати школи та навчальні будівлі нового покоління. Ми розуміємо, що є випадки, коли у переважній більшості потрібно робити термомодернізацію будівель, осучаснювати ті об’єкти, які є капітальними, але є і випадки, коли треба будувати абсолютно нові школи, які повинні відповідати тим нормативам і сучасним викликам. Це дуже важлива професійна задача для нового покоління архітекторів та проєктантів”, — зазначив пан Олександр.

Олександр Чижевський підсумував: “Ми усвідомлюємо, що нам прийдеться опанувати нові планувальні рішення, нові простори, і громаді прийдеться вчитися експлуатувати ці будівлі по-новому. Бо справжніми, комфортними та безпечними та енергоефективними вони будуть тільки тоді, коли їх використовувати у відповідності до тих проєктних рішень, які туди закладені”.

На заході виступила із доповіддю про стандарти будівництва зелених шкіл Президент ВГО «Жива Планета» Світлана Берзіна. Пані Світлана детально поінформувала учасників заходу про поняття  “зеленої школи”: ”Ще в 2014 році наша команда експертів на замовлення Міністерства Довкілля розробили стандарти, які мають назву «зелений клас». Стандарт базується на принципах зеленого будівництва в частині, що стосується будівель. Понад 80 критерії оцінки  стосуються питання енергоефективності на всіх стадіях  життєвого циклу будівлі і решта критеріїв, які мають створити більш комфортне та здорове середовище для навчання учнів”.

Світлана Берзіна зазначила:Що стосується самого закладу і системи менеджменту — були запозичені підходи » зелений офіс». Ми  повинні розуміти,  що зелені школи це не тільки будівля, не тільки оздоблення і менеджмент управління екологічними аспектами діяльності цього закладу, це також змістова лінія екологічної освіти, яка прописана у нас в Законі про освіту. В оновленій редакції цього закону вже з’явилися так звані наскрізні змістові лінії, які мають бути присутні у всіх предметних галузях.”

За словами Світлани Берзіної ВГО «Жива Планета» спільно з міжнародним проєктом GIZ GmbH розробили методичні рекомендації  для замовників, проєктувальників, менеджерів проєктів  по реконструкції та будівництва шкіл  майбутнього в контексті зелених шкіл.

Модератор платформи «Енергоефективність та клімат» ГС «Бізнес за партнерство», керівник відділу маркетингу ТОВ «ДІСК-С Надія Лебедь  подякувала учасникам за підтримку у прагненні будівництва шкіл за європейськими стандартами і зазначила: Громадська Спілка «Бізнес за партнерство» поставила собі за мету допомогти громадам реалізовувати інфраструктурні проєкти у нових трендах та за новими принципами будівництва. Тому ми з радістю реалізуємо проєкт, який пов’язаний з енергоефективними, зеленими школами і має назву RESET 2022: енергоефективні, зелені школи”.

Пані Надія підкреслила: “Наша спілка — це осередок спеціалістів багатьох галузей з вичерпним досвідом та відповідальністю до тих процесів, які відбуваються в нашій державі. І ми хочемо стати частиною реформ, які проходять у нашій країні. Ми зібрали на нашій платформі однодумців, які готові представити свої технології та рішення для якісної модернізації інфраструктурних об’єктів. Наші члени — це компанії-лідери у свої напрямках, якість та досвід яких ми можемо гарантувати”.

Проєкт “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи” відбувається при партнерстві компанії “АЕРОК”, яка одна із перших отримала екологічний сертифікат на свою продукцію.  Генеральний директор компанії  Дмитро Рудченко привітав учасників брифінгу та  зазначив, що на сьогодні  в Україні більше ніж 50%  усіх охолоджуючих конструкцій будівель  будуються з використанням автоклавного газобетону. За словами пана Дмитра цей матеріал займає перше місце по екологічності  на всіх етапах життєвого циклу будівельних конструкцій. Дмитро Рудченко подякував організаторам проєкту та зазначив спільну мету щодо  створення спільними зусиллями енергоефективного, екологічно чистого проєкту зеленої школи.

На онлайн-брифінгу виступив керівник проєктного відділу ТОВ “Меезенбург Україна” Юрій Юськів, який подякував організаторів заходу за запрошення  стати партнером проєкту «RESET 2022: енергоефективні, зелені школи».

Пан Юрій зазначив: “Вважаю, що ці принципи і починання, які закладаються в даний проєкт, а саме енергоефективне зелене будівництво, модернізація – ключ до зростання та поліпшення рівня життя нашого суспільства і подальшого розвитку економіки України. Наше завдання, наша ціль, як бізнес суспільства – максимальна підтримка та активна участь”.

Маркетинг директор компанії “МКМ ГРУП” Захарова Карина, яка є партнером проєкту  підкреслила: “Нові закони щодо енергоефективності будівель та програма Президента дають нам змогу запропонувати Катепал в якості покрівельного матеріалу для шкіл, садочків, тощо. Катепал сертифікований згідно з вимогами європейського законодавства, а також відповідає вимогам українського.

“Як соціально відповідальна компанія, ми хочемо змінити життя наших дітей на краще, забезпечивши гідні та безпечні умови перебування в навчальних закладах. “МКМ ГРУП” ставить перед собою амбітні цілі. Сьогодні, об’єднавшись, ми можемо покінчити з епохою контрафактних будівельних матеріалів, замінивши їх на матеріали високої якості,” — підсумувала пані Карина  .

Директор компанії «Клінкер Проф» Ірина Сидоренко подякувала організаторам проєкту за можливість долучитися до платформи задля підтримки  конструктивного діалогу між державою, бізнесом та громадами з питань енергоефективності та клімату та зазначила: “Основний напрямок нашої компанії — це популяризація клінкерних німецьких виробів бренду Feldhaus Klinker на українському ринку. Один із ключових принципів Feldhaus Klinker – у першу чергу інновації, удосконалення та професіоналізм. Нові технології дозволяють виготовляти продукт максимально високої якості, який проходить кілька етапів скрупульозного контролю та відповідає європейським стандартам”.

“Ми можемо гарантувати, що використання нашого асортимента продукції залишить у вас не тільки естетичне задоволення але й ви отримаєте екологічно безпечні продукти для будівництва закладів освіти і не тільки”, — наголосила пані Ірина. “Ми з гордістю можемо сказати, що наш продукт підходить до основних принципів інноваційного проєктування та будівництва”.

Модератор онлайн-брифінгу президент ГС «Бізнес за партнерство» Жанна Пацьора ще раз подякувала  спікерам та учасникам заходу за підтримку проєкту  та запросила  на профільні навчальні вебінари, які відбудуться у березні, квітні та травні поточного року.

Довідка:

Проєкт “RESET 2022: енергоефективні, зелені школи” присвячений формуванню інноваційної архітектурно-конструктивної парадигми будівництва сучасних, інклюзивних енергоефективних та екологічно безпечних навчальних закладів. В рамках Проєкту “RESET 2022” передбачені виїзні сесії, навчальні вебінари та презентації у Львові, Харкові та Києві. та проведення Щорічного Всеукраїнського архітектурного конкурсу ідей енергоефективної, зеленої школи.

Архітектурний Проєкт «RESET» є головною щорічною подією у сфері інноваційної архітектури громад. Це інформаційно-комунікаційна платформа для представників територіальних громад, бізнесу, провідних вітчизняних і міжнародних експертів та архітектурного середовища з метою співпраці, обговорення поточних питань, обміну досвідом, творчими ідеями на засадах енергоефективного та зеленого будівництва.