Олена Олійник: зустрічі з Борисом Чаракчієвим

За останні кілька тижнів я мала кілька зустрічей з Борисом Чаракчієвим, казначеєм Архітектурної Ради Європи, віце-президентом Польської Палати архітекторів з міжнародних справ. Саме він, разом з Президентом Асоціації балтійських країн Рутою Лейтенайте і Президентом АСЕ Рут Шагеманн, сприяв нашому вступу до цієї організацію. Я хочу зараз записати кілька важливих висновків наших спільних обговорень.
Щодо допомоги архітекторам. Борис Чаракчієв підкреслив, що вже існують групи, які пропонують нам свою допомогу та технології, напрацьовані в колишніх військових конфліктах. Так, АСЕ співпрацює з групою «Архітектори без границь», які володіють технологіями подрібнювання будівельного сміття і його сортування. Велику допомогу може надати Селма Харрінгтон, що сама родом з Боснії та книга Армини Пилав «До війни, війна, після війни: міські образи для міської усталеності» про виживання в Сараєво, яку Борис уже переклав російською.
Він пропонує також організувати курси підвищення кваліфікації архітекторів в Польщі українською мовою – це важливо, щоб розуміти польське законодавство і всі нюанси.
Він зазначив, що існують три групи архітекторів-біженців з України: 1) архітектори, які продовжують в еміграції свої проекти, що були розпочаті в Україні. Як правило, це великі фірми, які працюють із закордоном, мають досвід і потребують лише місця для роботи. Це найлегший варіант; 2) молоді архітектори, що мають певний досвід роботи, але не знають польської і мають певні проблеми з англійською. З програм володіють візуалізаціями, користуються REVIT’ом, але не дуже добре знають Autocad. Разом з тим саме Autocad є базовою програмою для архітекторів в Польщі, тому цим архітекторам треба надати можливість вивчити мови і оволодіти Autocad’ом. 3) архітектори-новачки, які володіють лише базовими знаннями. Важливо, що кваліфікація тих, хто навчався і жив у великих містах, дуже відрізняється від інших. Ця група потребує більшої підготовки.
Що до охорони культурної спадщини, тут важливо, щоб архітектори і реставратори діяли узгоджено. Польські колеги вже звернулись до Уряду з проханням виділити гроші на відновлення Готуються листи до Президента Зеленського (його вже нам подали на розгляд), і до Урсули ван дер Ляєн, де за нашою домовленістю АСЄ підкреслює провідну роль НСАУ як координатора відбудови України.
Це тільки деякі позиції, які Борис підкреслив на останній зустрічі з Чижевським, зі мною і з президентом Палати архітекторів Польщі у Варшаві 12 травня (ми з Борисом приєднались онлайн). Далі працюємо. Хочу подякувати йому, архітекторам Польщі і всій європейській спільноті за неймовірну підтримку і допомогу Україні. Слава Україні!
На фото з АСЄ: Борис Чаракчієв, Селма Харінгтон та Рут Шагеманн, я з Рут Шагеманн і з Рутою Лейтенайте.