Лист Голови Ради Архітекторів Європи Рут Шагеман та Президента НСАУ Олександра Чижевського до Президента України Володимира Зеленського

Брюссель, 25 травня 2022
Вих. № 113 / 22 / СО
Шановний пане Президенте,
Шановний пане Зеленський,
Рада архітекторів Європи (РАЄ) включає більше ніж 560 000 архітекторів з 47 організацій у 32 країнах Європи.
Одразу після початку російської агресії по відношенню до Вашої країни ми звернулись від імені Європейської спільноти архітекторів та висловили підтримку архітекторам з України та їх співгромадянам, які зіткнулись зі складними політичними обставинами.
Нас об’єднує спільна історія – багато як сучасних, так і майбутніх викликів. Ми віримо, що тільки підтримка одне одного, надання допомоги архітекторам по всій Європі зможуть стати фундаментом для розвитку наших організацій як у мирний час, так і під час війни.
Ми налагодили зв’язки з Національною Спілкою Архітекторів України (НСАУ) та поставили собі за мету надавати підтримку у процесі переїзду, працевлаштування, навчання та надання житла архітекторам, студентам та іншим громадянам України. Ми запросили представників НСАУ доєднатись до РАЄ, щоб ми могли більш тісно співпрацювати.
В процесі наших перемовин з українськими архітекторами ми були в захваті від того, що, незважаючи на скрутні обставини, багато з них налаштовані на відновлення їхніх міст та містечок після війни. Ми також взяли до уваги Ваше звернення до парламенту Швеції стосовно реконструкції ключових міст у Вашій країні.
Усвідомлюючи, що наразі Ви маєте багато важливих справ, ми впевнені, що Ви, без сумніву, отримуєте велику кількість пропозицій про допомогу із-за кордону України. З самого початку ми контактували з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн стосовно питань підтримки зусиль з реконструкції. Ми розуміємо, що прославлені та відомі архітектори також робили свої пропозиції стосовно цього питання. Тим не менш, ми би хотіли, зі всією повагою, підкреслити важливість питання участі НСАУ у відбудові країни.
Ми проводили перемовини з гуманітарними організаціями, які займаються усуненням наслідків катастроф. Ми дуже хочемо зробити наш внесок за допомогою експертизи та участі наших фахівців, але ми зрозуміли, що, перш за все, і найголовніше — це залучення українських архітекторів до відбудови Країни.
Звісно, що архітектори з ЄС будуть раді доєднатись до них, особливо в проектах, де приймає участь Європейський Союз.
Дякуємо заздалегідь за Вашу увагу до цього питання. Ми сподіваємось на позитивну відповідь та з нетерпінням чекаємо звістки від Вас. Більш за все, ми надіємось на якнайшвидше завершення війни, яка принесла стільки страждань громадянам, та наслідки якої завдають багато шкоди історичним пам’яткам та будівлям у Країні.
З повагою,
Рут Шагеман (Ruth Schagemann), Голова Ради Архітекторів Європи
Олександр Чижевський, Президент Національної Спілки Архітекторів України